Szampony w kostce – ekologiczna alternatywa

19 marca 2022 by - Szampony w kostce

Szampon w kostce to nie mydło w kostce.

W dzisiejszych czasach mamy na pułkach dostępną niezliczoną gamę produktów, które możemy stosować do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. W grupie tej znajdują się również szampony do mycia włosów w kostce. Ważne jest to aby uświadomić sobie fakt, iż szampon w kostce to nie to samo co mydło w kostce. Różnice są dosyć znaczne.  Szampon w kostce ma pH zbliżone do pH skóry głowy, co powoduje, iż jego użycie nie wpływa drażnioną na nią. Po jego podstawowych składników należy zaliczyć SCI – Sodium Cocoyl Isethionate, Decyl Glucoside, Disodium Lauryl Sulfosuccinate czy tez SCS – Sodium Coco Sulfate. Tak więc widząc na etykiecie powyższe składniki wiemy iż trzymamy w ręce szampon. Mydło natomiast ma pH zasadowe. Jest stosowanie może prowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry, co w efekcie uwidocznić się może łuszczeniem się skóry głowy czy tez jej przesuszeniami.

Technika mycia włosów szamponem w kostce.

Z założenia szampon w kostce nie ma szans na zniszczenie włosów bardziej niż zwykły szampon w postaci płynnej z butelki. Jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Jedną z nich jest fakt, iż nie używamy go bezpośrednio na włosy oraz skórę głowy oraz nie trzemy kostką suchych czy też wilgotnych włosów. Zasada użycia szamponu w kostce to mycie pianą jaka powstaje podczas jej spieniania.

Spienianie możemy dokonać na kilka sposobów.

Pierwszy z nich, wrzucamy do pojemniczka, który potem będziemy mogli zamknąć czy to zakrętką czy pokrywką szampon w kostce. Następnie dolewamy wody. Można stosować wodę z kranu ale również dobrze będzie się sprawdzać woda filtrowana, wtedy jesteśmy pewni, iż jest ona czystsza. Ilość wody jest uzależniona od potrzeb jako pozwolą nam na dokładne umycie włosów oraz skory głowy. Następnie zamykamy pojemnik i spieniamy wodę dzięki zanurzonej w niej kostce. Ruchy jakie wykonujemy są podobne jak przy potrząsaniu szejkerem. Trwa to do momentu otrzymaniu obfitej piany, następnie wyciągamy kostkę z pojemnika. Mamy produkt gotowy do użycia. Ważne jest aby pozwolić wyciągniętej kostce wyschnąć, nie doprowadzając do jej rozmoczenia. Gdyż chcemy aby służyła ona nam długo. Tak więc ważna zasada należy osuszyć szampon w kostce po jego użyciu.

Kolejnym sposobem może być użycie zamiast pojemnika myjki do mycia ciała. Do myjki wrzucamy szampon w kostce. Zamaczamy całość w wodzie. Następnie energicznie pocieramy ręce – tak aby utrzymać obfita pianę, którą następnie naniesiemy na wilgotną skórę głowy oraz włosy. Również przy tym sposobie należy pamiętać o starannym wysuszeniu kostki po jej użyciu.

Argumentem, za posiadaniem tego typu szamponu jest na pewno nie tylko jego skład czy tez opakowanie, który najczęściej jest wykonane w zasadzie zero waste, ale fakt iż zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż standardowa butelka z szamponem. Dodatkowo nie będziemy się obawiać, iż podczas podróży może nam się butelka otworzyć, a płyn który się z niego wyleje ubrudzi nam spakowane ubrania. Nie będzie również nam się wliczać w płyny jeżeli podróżujemy samolotem. Waga takiej kostni jest mała, a jeżeli nie chcemy brać ją cała możemy uciąć sobie kawałek, który wystarczy nam na cały czas jaki będziemy w podróży. Szampon w kostce jest niezwykle wydajny. W zależności od sposobu użycia oraz częstotliwości mycia włosów może nam wystarczyć nawet na pół roku.

Szeroka gama działania szamponu w kostce.

Na rynku możemy wybierać pomiędzy szamponami detoksykującymi, które dogłębnie oczyszczają skórę głowy, usuwając toksyny i obumarły naskórek oraz nadmiar sebum. Ich użycie zmniejsza powstawanie zaczerwień oraz podrażnień. Poprzez szampony normalizujące, gdzie ich skład pomoże naszym włosom oraz skórze głowy na pielęgnacje włosów ze skłonnościami do przetłuszczania się. Tak naprawdę gama produktów jest nieograniczona.

Stosując trzy podstawo zasady rozpieniaj, rozwadniaj ale nie trzyj, stosowanie szamponu w kostce okazuje się zbawienne nie tylko dla naszych włosów oraz skory głowy również dla naszego portfela czy też miejsca w jakim do tej pory trzymaliśmy szampon w butelce. Szampon ten znormalizuje pH skóry głowy, odżywi ją a to pozwoli utrzymać nasze włosy w dobrej kondycji. Będą one zdrowe i lśniące.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.